با سلام خدمت کاربران محترم سایت زیکو – خیلی از کاربران به ما مراجعه میکنند و از ما میپرسند که چگونه طراح سایت شویم ، انواع روش های طراحی سایت چیست؟ ، برای یادگیری طراحی سایت از کجا شروع کنم و کدوم زبان رو یاد بگیریم ، اگر این سوال هم برای شما پیش اومده پس مارو در این مقاله همراهی کنید.

انواع روش های طراحی سایت ؟

خب با توجه به اینکه زبان ها و فرم ورک های مختلفی برای طراحی سایت موجود است خیلی مهم است که ما بدانیم کدام مسیر مناسب ما خواهد بود  ، ما به معرفی ۴ مسیر طراحی سایت در این مقاله خواهیم پرداخت

۱ – طراحی سایت با asp.net MVC
۲ – طراحی سایت با php
۳ – طراحی سایت با worpress
۴ – طراحی سایت با Joomla

روش های دیگیری نیز برای طراحی سایت موجود است که این ۴ مسیر در ایران کاربرد بیشتری دارند

 

تعریف فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend) در طراحی سایت

واژه فرانت اند ( front end ) معمولا هم معنی با واژه های وب دیزاین (طراحی وب) و یا کلاینت ساید (سمت کاربر) است و واژه بک اند ( back end ) هم معنی با واژه های وب دولوپر (وسعه دهنده وب) و یا سرور ساید (سمت سرور) میباشد.

طبق تعریفی که یکی از دوستان در لینکدین قرار داده بودند به هر چیزی که با ایده های کاربر از جمله طراحی ها و زبان های برنامه نویسی مثل سی اس اس، اچ تی ام ال و یا جاوا اسکرپت درگیر باشد را فرانت اند میگویند . کارهای مربوط به برنامه نویسی و مواردی که کاربر قادر به دیدن آن ها نیست بک اند میگویند.

 

۱ – طراحی سایت با asp.net MVC

انواع روش های طراحی سایت

برای یادگیری این مسیر طراحی سایت مفاهیم زیر را باید فرا بگیرید .

Html – Css – css3- Javascript – jQuery – bootstrap – ajax – c charp – asp.net MVC  –  sql server

اگر هدف شما بیشتر سمت برنامه نویسی و بک اند است ابتدا html css jquery javascript را در حد آشنایی فرا بگیرید و سپس اقدام به یادگیری بک اند سایت کنید ( سی شارپ –  sql server  ) و سپس وارد دنیای asp شوید که خود asp هم شامل دو بخش است ، asp.net webform / asp .net MVC که پیشنهاد من asp.net MVC است زیرا  asp.net webform تقریبا منسوخ شده است. همچنین یادگیری ajax – angular – bootstrap  به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

اگر هدف شما هم بک اند حرفه ای و فرونت اند حرفه ای است  ابتدا مفاهیم html  – css – css3 – javascript – jquery – bootstrap4 را به صورت کامل یاد بگیرید و سپس مراحل قبل برای بک اند را ادامه دهید

 

asp.net MVC asp.net MVC

۲ – طراحی سایت با php

انواع روش های طراحی سایت

برای یادگیری این مسیر طراحی سایت مفاهیم زیر را باید فرا بگیرید

Html – Css – css3- Javascript – jQuery – bootstrap – ajax – php – asp.net MVC  –  mysql

اگر هدف شما بیشتر سمت برنامه نویسی و بک اند است ابتدا html css jquery javascript را در حد آشنایی فرا بگیرید و سپس اقدام به یادگیری بک اند سایت کنید . که شامل php و my sql می باشد. همچنین یادگیری ajax – angular – bootstrap  به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 

laravel-framework

۳ – طراحی سایت با worpress

انواع روش های طراحی سایت

یکی از روش های طراحی سایت بدون دانش برنامه نویسی وردپرس است ، در این روش شما بدون هیچ پیش نیازی میتونید کاملا یک سایت رو طراحی کنید . نکته مهم اینه که شما برای اینکه یک وردپرس کار حرفه ای شوید ، باید یک پله از دیگران جلوتر باشید ، با اگاهی از html css jquery bootstrap میتونید قالب سایت رو به سلیقه خودتون ویرایش کنید و خیلی جاها قالب رو شخصی سازی کنیدو تغییرات ایجاد کنید ، مثلا تغییر رنگ یک منو و … ، هم چنین وردپرس بر پایه php می باشد که شما اگر در سطح حرفه ای کار کنید به راحتی میتونید قالب های آماده وردپرس رو ویرایش کنید و حتی سایت های کاملا اختصاصی طراحی کنید

 

۴- طراحی سایت با جوملا

انواع روش های طراحی سایت

یکی از روش های طراحی سایت بدون دانش برنامه نویسی جوملا است ، در این روش شما بدون هیچ پیش نیازی میتونید کاملا یک سایت رو طراحی کنید . نکته مهم اینه که شما برای اینکه یک وردپرس کار حرفه ای شوید ، باید یک پله از دیگران جلوتر باشید ، با اگاهی از html css jquery bootstrap میتونید قالب سایت رو به سلیقه خودتون ویرایش کنید و خیلی جاها قالب رو شخصی سازی کنیدو تغییرات ایجاد کنید ، مثلا تغییر رنگ یک منو و … ، هم چنین جوملا بر پایه php می باشد که شما اگر در سطح حرفه ای کار کنید به راحتی میتونید قالب های آماده وردپرس رو ویرایش کنید و حتی سایت های کاملا اختصاصی طراحی کنید

 

 

نکته مهم

در این مقاله ما قصد نداشتیم تا این روش ها را با یکدیگر مقایسه کنیم و صرفا برای یادگیری طراحی سایت لزوما این روش ها رو نباید طی کنید و هیچ وقت برنامه نویسی یک روش روتین برای یادگیری ندارد و وقتی متوجه این موضوع خواهید شد که شروع به کد نویسی کردید ، پس خیلی درگیر مفاهیم نشوید و فقط با تلاش و پشت کار هست که میتونید نتیجه بگیرید.