موضوع : مقایسه React ، Angular و Vue

 

مقایسه React ، Angular و Vueکدام یک بهترین فریم ورک جاوا اسکریپت است؟!

بسیاری از کابران برایشان سوال پیش می آید که از کدام فریم ورک جاوا اسکریپت استفاده کنیم؟ React،  Angular یا Vue؟ 

جواب درست این است که، باید بپذیریم یک پاسخ قطعی وجود ندارد بلکه باید بر اساس نیازتان فریم ورک خودتان را انتخاب کنید.

در این مقاله از سایت زیکو، به مقایسه این سه فریم ورک  بر اساس محبوبیت، بازارکار، عملکرد و کاربرد آنها می پردازیم و نکات مثبت و منفی آنها را بیان می کنیم، اما قبل از آن مروری کلی بر این سه فریم ورک محبوب خواهیم داشت.

 Angular


در زمان نگارش این مقاله،آنگولار 8 آخرین نسخه از این فریم ورک میباشد . آنگولار یک فریم ورک جاوا اسکریپت است که توسط گوگل پشتیبانی میشود و در سمت کلاینت به کار میرود.

آنگولار کاری با سمت سرور ندارد و همین باعث میشود که پرسرعت تر و موثرتر کار کند. آنگولار یک فریم ورک همه کاره میباشد که انواع ابزارها مثل مسیریابی، اعتبار سنجی و... را در خودش دارد.

آنگولار بر پایه TypeScript که یکی از فریم‌ورک های جاوا اسکریپت است نوشته شده است.

 

React


ری اکت  توسط فیسبوک طراحی و پشتیبانی میشود و یکی از پرطرفدارترین فریم ورک های جاوا اسکریپ میباشد که روی ساخت وب اپلیکیشن های یک صفحه ای تمرکز کرده است.

در ری اکت، همه چیز با جاوا اسکریپت ساخته شده و به شما پیشنهاد میکنیم برای تجربه بهتر آن را همراه JSX که یک افزونه سینتکس در جاوا اسکریپت میباشد استفاده کنید.

JSX در واقع به شما پیشنهاد میکند که UI چگونه به نظر برسد، بهتر است.برخلاف آنگولار، ری اکت فریم ورک همه کاره با همه جور ابزاری نیست. ری اکت فقط ابزارهایی که برای ساخت صفحات لازم است را دارد.

به واسطه همین ویژگی، ری اکت بسیار کم حجم تر و سبک تر از آنگولار است اما برنامه نویسان آن برای برخی ویژگی های اضافی گاهی مجبور میشوند که به نصب کتابخانه های اضافی بپردازند.

برای مثال ری اکت، فاقد ابزار مسیریابی میباشد و برای همین اگر برنامه نویسی نیاز به این ابزار داشت، باید از برنامه های شخص ثالث استفاده کند. 

 

پیشنهاد ویژه: دوره آموزشی ری اکت 

 

Vue


فریم ورک ویو، یک فریم ورک متن باز میباشد که ویژگی های آنگولار و ری اکت را با هم دارد. بر خلاف ری اکت که توسط فیسبوک پشتیبانی میشود، ویو توسط یک غول تکنولوژی طراحی نشده بلکه توسط Evan You که یکی از کارمندان سابق گوگل میباشد نوشته شده و پشتیبانی میشود. 

مثل آنگولار، ویو را هم میتوان یک فریم ورک کامل دانست، البته تعداد ابزارها و پکیج های آن کمتر از آنگولار است. به لطف داکیومنت های کامل این فریم ورک و سینتکس ساده ای که دارد هر برنامه نویسی حتی کسی که آشنایی خیلی مقدماتی با جاوا اسکریپت و HTML دارد هم میتواند خیلی راحت آن را یاد بگیرد. 

حالا که یک دید کلی از این سه فریم ورک به دست آوردیم، بیایید آنها را با هم مقایسه کنیم. این مقایسه بر اساس شش معیار زیر خواهد بود:

 • منحنی یادگیری
 • برنامه های تک صفحه ای 
 • برنامه های چند صفحه ای 
 • ارزیابی عملکرد
 • گسترش پروژه
 • بازارکار

مقایسه فریم ورک های ری اکت، انگولار و ویو


1- مقایسه فریم ورک ها بر اساس منحنی یادگیری

بسته به پیشینه این سه فریم ورک، برنامه نویسان عقاید مختلفی در اینکه کدام فریم ورک برای یادگیری راحت تر است، دارند. 

 • ساده ترین در یادگیری:

به نظر من (و احتمالا خیلی های دیگر)، Vue.js ساده ترین برای یادگیری در بین این سه فریم ورک میباشد به خاطر اینکه به خود HTML و جاوااسکریپت نزدیک است.

بنابراین کسی که برنامه نویس وب باشد، بیشتر با آن احساس  راحتی دارد، شروع کار با آن نیز بسیار راحت است، فقط کافی است آن را به داخل صفحه HTML وارد کنید. 

همینطور که برنامه هایتان پیچیده تر میشود، کد های ویو هم پیچیده تر میشود و این طبیعی است! که نیازمند این است که شما کار با فایل های .vue را یاد بگیرید و به الگوهای پیچیده تر شیرجه بزنید! 

 • دشوارترین در یادگیری:

آنگولار! به خاطر اینکه آنگولار از TypeScript استفاده میکند(یکی از زیرمجموعه های جاوا اسکریپت) که یادگیری آن تاحدودی دشوار است و ماژول ها و سینکتس آن چیزی کاملا متفاوت از جاوا اسکریپت میباشد. 

اما باید این را نیز در نظر بگیرید که آنگولار ابزارهای از پیش ساخته زیادی در خود دارد که برای توسعه دهندگان و ساخت برنامه های کاربردی بسیار مفید باشد. 

 • معمولی ترین در یادگیری:

ری اکت را میتوانیم فریم ورکی با منحنی یادگیری معمولی بدانیم. در صورتی که در ری اکت، همه چیز جاوا اسکریپی است! اما دو نکته در مورد آن را نباید فراموش کنید:

1- ری اکت با سینتکس ES6 کار میکند که برای یک توسعه دهنده مبتدی، میتواند چالش برانگیز باشد. 
2- استفاده از JSX که در ری اکت وجود دارد، ترکیبی از HTML و JavaScript میباشد که در ابتدا ممکن است شما آن را دشوار ببینید چون مثل HTML است ولی جاوا اسکریپت است! و این باعث گمراهی میشود. 

 

برنده بخش منحنی یادگیری: Vue.js

 

2- مقایسه فریم ورک ها بر اساس برنامه های تک صفحه ای


برنامه های تک صفحه ای چیزی شبیه به اپلیکیشن های موبایل هستند. در واقع برنامه های تک صفحه ای یک صفحه HTML هستند و شما وقتی روی دکمه ای کلیک میکنید این صفحه به جای دیگری لینک نشده و نیاز به بارگذاری صفحه جدید نیست و در پشت صحنه، جاوا اسکریپت تمام کارها را انجام میدهد.

برنامه های تک صفحه ای خیلی سریع و کاربردی هستند و به همین خاطر محبوبیت زیادی کسب کرده اند به طوری که این روزها در حال رقابت با اپلیکیشن های موبایل هستند و تاحدودی هم جای آنها را گرفته اند.

اگر بخواهیم این سه فریم ورک را در طراحی برنامه های وب تک صفحه ای مقایسه کنیم، آنگولار یک سر و گردن از بقیه جلوتر است! به خاطر اینکه گوگل، آنگولار را در ابتدا مخصوص ساخت برنامه های تک صفحه ای، طراحی و توسعه داده بود.

به واسطه ویژگی ها و ابزارهای کاملی که آنگولار در اختیار شما قرار میدهد ،محیط کاملی برای ساخت برنامه های مبتنی بر وب و تک صفحه ای خواهید داشت.

اگرچه با ویو و ری اکت هم میتوان برنامه های تک صفحه ای ساخت اما کار با آنها پیچیده تر میشود و پیشنهاد ما به شما این است: اگر میخواهید فریم ورکی برای ساخت برنامه های تک صفحه ای انتخاب کنید حتما آنگولار را انتخاب کنید! 

برنده بخش برنامه های تک صفحه ای: Angular.js

 

مقایسه فریم ورک های جاوا اسکریپت


3- مقایسه فریم ورک ها براساس برنامه های چند صفحه ای

 

یک برنامه وب چند صفحه ای، چیزی است که شما حتما آن را دیده اید، مثل وبسایت های معمولی!در برنامه های چند صفحه ای هرگاه بخواهید داده ای دریافت یا ارسال کنید، مرورگر باید آن را پردازش و بارگذاری کند. 

ری اکت برای جلو بردن چنین پروژه هایی بسیار ایده آل و مناسب به نظر میرسد. شما با اضافه کردن ری اکت به پروژه برنامه وب چند صفحه ای تان، قدرت زیاد پیدا میکنید اگر چه باز هم برای JSX نیاز به کمی سر و کله زدن و دانش پایه خواهید داشت.

اما ویو بسیار ساده تر از ری اکت است و برای شروع فقط کافیست ویو را به پروژه تان وارد کنید و دیگر هیچ! به طور کلی ری اکت و ویو برای ساخت برنامه های چند صفحه ای مناسب هستند و عملکرد خوبی هم دارند. 

من به شخصه Vue.js را ترجیح میدهم چون در آن صورت دیگر نیازی به یادگیری سینتکس JSX نیست. البته این را باید بدانید که یادگیری JSX اختیاری است اما برای اینکه قدرت کامل ری اکت را در اختیار داشته باشید باید آن را هم یاد بگیرید.

در مورد آنگولار هم باید بدانید که وارد کردن این فریم ورک به داخل HTML و استفاده از TypeScript در آن چیزی به جز پیچیدگی و افت عملکرد برای شما و تیم و پروژه تان نخواهد داشت!

آنگولار به طور اختصاصی برای ساخت برنامه های تک صفحه ای طراحی شده و شاید در آینده برای برنامه های چند صفحه ای هم توسعه پیدا بکند ولی در حال حاضر گزینه مناسبی برای ساخت برنامه های وب چند صفحه ای نیست.

برنده بخش برنامه های چند صفحه ای: Vue.js و React.js هردو!

 

4- مقایسه فریم ورک ها براساس ارزیابی عملکرد


وبسایت های کند و با صفحه های لودینگ طولانی بهترین گزینه برای از دست دادن مشتری ها هستند! فقط کافیست چند دقیقه مشتری را در وبسایتتان معطل نگه دارید تا مشتری به سمت وبسایت های رقیب هدایت شود! پس عملکرد وبسایت برای تجارت و کسب و کارتان بسیار حائز اهمیت است. 

برای اینکه تست عملکردی از این سه فریم ورک داشته باشیم، من سری به پروژه های داخل گیت هاب زدم که با این فریم ورک ها نوشته شده است.

نکته ای که باید توجه داشته این تست سرعت ها نسبی است و چیز دقیقی نیست و ممکن است این فریم ورک ها در بخش ها و پروژه های مختلف سرعت های مختلفی داشته باشند. 

با توجه به ارزیابی هایی که میبینید میتوان گفت هر سه فریم ورک سرعت و عملکرد خوب و قابل قبولی دارند. آنگولار در ابتدای کار کمی کندتر به نظر میرسد ولی باید این را هم به خاطر داشت که آنگولار نسبت به دو فریم ورک دیگر، جثه بزرگتری دارد! 

به صورت کلی میتوان گفت ویو و ری اکت برای پروژه های کوچک بسیار عملکرد خوبی دارند و آنگولار هم در پروژه های بزرگتر میدرخشد.

 

برنده بخش ارزیابی عملکرد: هر سه عملکرد خوبی دارند، برنده ای وجود ندارد!

 

5- مقایسه فریم ورک ها بر اساس گسترش پروژه

 

در این بخش به این سوال پاسخ میدهیم: با کدام فریم ورک میتوانیم پروژه هایمان را گسترش و توسعه دهیم؟! 

آنگولار را میتوان چالش برانگیز ترین فریم ورک برای گسترش دانست. اگر شما از رابط خط فرمان Angular CLI استفاده کنید میتوان گفت بیشتر کارها برای شما ساده میشود.

CLI همه چیز از ساخت پروژه گرفته تا بهینه سازی کدها را انجام میدهد بنابراین آنگولار شرایط ایده آلی برای جهانی کردن پروژه هایتان دارد. طراحی و گسترش برنامه ها با ری اکت نیز بسیار ساده است.

با ابزار create-react-app که در نسخه های جدید وجود دارد پروژه های شما هر چیزی که برای توسعه و گسترش لازم داشته باشند را به همراه دارند.

با این پیکربندی همچنین کدهای شما بهینه میشوند و در نهایت میتوانید آن را در هر هاستی قرار دهید. البته گسترش در ری اکت باز هم به پای آنگولار نمیرسد...

در ویو هم شما یک خط فرمان دارید که با یک دستور میتوانید کدها و پروژه هایتان را بهینه کنید. همانند آنگولار و ری اکت انتقال به هاست و پیاده سازی برنامه بسیار ساده و راحت میباشد. 

 

برنده بخش گسترش پروژه: هرسه قابل قبول هستند اما آنگولار کمی بهتر است! 

 

6- مقایسه فریم ورک ها براساس بازارکار


در آمار توسعه دهندگان استک اورفلو در سال 2019، ری اکت و ویو به ترتیب مقام های اول و دوم از فریم ورک های محبوب را به خود اختصاص داده بودند. همچنین ری اکت دومین فریم ورک که در بازارکار پراستفاده بود نامیده شد. 

در هنگام نوشتن این مقاله، در سایت Indeed.com نزدیک به 15 هزار شغل برای ری اکت، 13 هزار شغل برای آنگولار و 2200 شغل مربوط به ویو در آمریکا وجود دارد. بنابراین از این سه فریم ورک به نظر میرسد ری اکت بازارکار بهتری نسبت به بقیه داشته باشد!

 

برنده بخش بازارکار:  ری اکت و آنگولار

 

سخنان پایانی 

وقتی صحبت از راهنمایی در مورد انتخاب فریم ورک مورد نظر میشود من به توسعه دهندگان و مهندسان کامپیوتر میگویم شما باید به نیازهای خود نگاه کنید.

شما باید ببینید چه چیزی میخواهید و قرار است به چه چیزی برسید. و سپس متناسب با شرایطتان، هرکدام از فریم ورک ها که بیشتر برای کار شما بهینه بود آن را انتخاب کنید.

اینگونه با این انتخاب درست و اصولی شما مشکلی در وسط راه کار نخواهید داشت و خطر کنار گذاشتن پروژه تان را نیز ندارید. در این مقاله سه فریم ورک ویو، ری اکت و آنگولار در 6 معیار مقایسه شدند و من امیدوارم که این مقاله برای شما مفید باشد و بتوانید انتخاب درستی با آن انجام دهید.

 


دیدگاه کاربران
برای ارسال کامنت از مشخصات واقعی استفاده نمایید


 • create شهربانو دوستی
 • remove_red_eye 2058 بازدید
 • comment 4 دیدگاه
 • date_range تاریخ : ۱۳۹۹/۰۳/۱۳

درباره نویسنده

شهربانو دوستی هستم، مدیر و موسس وب سایت عینکی دبیر آموزش و پرورش و علاقه مند به سئو

کپی رایت را رعایت نمایید